Hüseyin Özdilek - Özdilek A.Ş.

Hüseyin Özdilek1950 yılında Tokat Erbaa’da doğan Hüseyin Özdilek, tütün tarımıyla uğraşan üç çocuklu bir ailenin oğlu. Babasını 12 yaşımda kaybeden Özdilek’in bundan sonraki hayatı oldukça zor şartlar altında geçiyor. Bir yandan okumaya çalışan bir yandan da çalışarak ailesine bakmaya uğraşan Özdilek, daha ilk okulda Kiremit Fabrikası’nda çalışmaya başlamış. Hüseyin Özdilek, o yıllardaki en büyük isteğinin bir bisiklet almak olduğunu söylüyor… Özdilek, o yıllarda su dağıtıcılarında çalışarak hem bisiklet kullanmış hem de evine para götürmüş. Hüseyin Özdilek, o yıllar için “Sevdiğim işi yaparak büyük haz duydum” diyor ve ekliyor: “Hep şöyle düşünürdüm: ‘ben diğer arkadaşlarımın önündeyim, bir işim var para kazanıyorum ayrıca aileme yardımcı oluyorum. Kendimi disiplin altına alabiliyorum…”

1965 yılında ailece Bursa’ya taşınan Hüseyin Özdilek, dayısının bir havlu mağazasında tezgahtarlık yaparak, geceleri de Akşam Ticaret Lisesi’ne devam ederek okul ve iş yaşamını devam ettirmiş. “Hayatının riskini” ise 1967 yılında, ikinci sınıftayken, almış. Erbaa’daki 20 metrekarelik evini satarak Bursa’da bir havlu mağazası açan Özdilek’in başarılarla dolu ticaret hayatı işte böylelikle başlar…
Hüseyin Özdilek, bu arada Eskişehir Ticari İlimler Akademisi’nde başlayan eğitimini, Bursa Ticari İlimler Akademisi’ne nakil ettirerek buradan mezun oluyor. Aynı yıl iki adet kiralık tezgahla havlu imalatına iki ortak olarak başlayan Özdilek, havlu satışından sonra imalatına da böylelikle geçmiş oluyor.

Hüseyin özdilek, ilk yatırım yıllarının çok zor geçtiğini söylüyor. Ortağının da ayrılması ile zor anlar yaşayan Özdilek, kısa bir süre içinde kendisin toparlıyor ve yola yalnız devam ediyor. 10 ton olan yıllık havlu üretimini de 1978′lerde 300 tona çıkartıyor.

Libya’ya ilk havlu ihracatını gerçekleştiren Hüseyin Özdilek, Teşvik Belgesi alarak kendi konusunda da ilk entegre havlu fabrikasını o yıllarda kuruyor. Bin 200 tona ulaşan havlu üretimini 4 bin 500 tona çıkartarak hızlı bir gelişme sağlayan Özdilek, Bundan sonraki aşamada Oylat İplik Fabrikası’nı kuruyor. 400 metrekare ile başlayan havlu satış mağazasını da kısa zamanda 8 bin metrekare kapalı alana çıkartarak alışveriş merkezi haline getiren Özdilek, böylece mağazacılıkta da ilk ciddi adımını atıyor.

Get the Flash Player to see the wordTube Media Player.
9 Haziran 2009Geri